A futás több mint sport. A mozgás felszabadító érzést kelt, egészségesebbé tesz és levezeti a szervezetben felgyülemlett stresszt. A testmozgás jótékony hatása a gyaloglás során is érezhető, a legfontosabb az, hogy mindenki a saját edzettségi szintjének megfelelően válassza ki a megfelelő mozgásformát. Érdemes arra törekedni, hogy olyan sebességet válasszunk, amely eléréséhez már bizonyos erőfeszítést kell tennünk, és ennek következtében a pulzusunk a gyorsabbá válik.
Hogyan kezdjünk el futni?
Ha valaki korábban nem futott rendszeresen, vagy már régen kocogott utoljára, mindenképp tartsa szem előtt a fokozatosságot. Ne terhelje túl magát, és ne állítson maga elé túlzó elvárásokat. A kitűzött távok és futás irama szempontjából is fokozatosan érdemes haladni, és bízni abban, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelő tempót és a legtesthezállóbb futási technikát.
A futás jótékony hatásai
A mozgás jótékony pszichés hatását nem lehet eleget hangsúlyozni. Segít a mindennapi stressz feldolgozását, csökkenti az ingerlékenységet és enyhíti az alvásproblémákat. A futás, azáltal, hogy növeli az energiaszintet, csökkenti a düh vagy frusztráció miatt kialakuló szellemi fáradtság mértékét is. Segíti az indulatkezelést.
Mindfulness módszer
A mindfulness módszer napjaink egyik leghatékonyabban működő stresszoldó technikája, mely a népszerűségét főként az egyszerű alkalmazhatóságának köszönheti.
A mindfulness technika lényege a tudatos jelenléten alapszik. A figyelmünk középpontjába a jelent, az épp megélt pillanatot helyezi. Abban segít minket, hogy kizárjuk a múlttal és jövővel kapcsolatos megterhelő gondolatainkat és tudatosan arra a tevékenységre fókuszáljunk, amellyel épp foglalkozunk. A sportolás közben is pont ez történik. Miközben mozgunk, figyelmünk beszűkül a mozgás nyújtotta élményre. Ez bizonyos idő elteltével arra leszünk figyelmesek, hogy megszűnik az időérzékünk, szinte feloldódunk az élményben.
A futás pszichológiája
Akár terápiás céllal szeretnénk futni, akár pusztán a mozgás örömét szeretnénk megélni vagy fittebbek szeretnék lenni, az első lépés az elhatározás megszületése lesz. Ebben az elhatározásban egyszersmind benne van annak a bátorsága is, hogy vállaljuk a szembenézést önmagunkkal. Készen állunk a megmérettetésre és az esetleges kudarcokra is.
Legyünk támogatóak önmagunkkal szemben! Figyeljünk oda a testünk jelzéseire és igazodjunk a teherbíró képességünkhöz. Ne tűzzünk ki megvalósíthatatlan célokat, és legyünk türelemmel.
Flow élmény a futás során
A flow élmeny (áramlás) fogalma Csíkszentmihályi Mihály, világhírű magyar származású pszichológus nevéhez fűződik. Az állapot lényege, hogy az adott tevékenység, amelyet végzünk, teljesen átjár minket, belefeledkezünk a cselekvésbe. Megszűnik számunkra a tér és az idő, úgy érezzük, eggyé válunk azzal, amit épp csinálunk. Az élmény olyannyira kellemes és jutalmazó értékű számunkra, hogy miután megtapasztaltuk, szeretnénk újra és újra átélni.
Ezt a flow élményt az edzéseink során is megtapasztalhatjuk. Határtalanul boldognak és felszabadultnak érezhetjük magunkat. Ugyanakkor azt is megtapasztalhattuk már, hogy ez a csoda nem történik meg minden alkalommal. Ilyenkor azt konstatáljuk, hogy valami nem úgy ment, mint máskor, nem voltunk megfelelő kondícióban vagy túl feszültek voltunk szellemileg és nem sikerült kikapcsolódnunk. A flow élmény megélésének titka a kihívás megfelelő fokának beállításában rejlik. Nem éljük át az áramlás élményt sem akkor, ha kevéssé vagy túlságosan megterhelő volt számunkra az edzés.
Kálmán Judit, pszichológus – Pszichológus rendelés a XI. kerületben
Online és személyes pszichológiai tanácsadás, life coaching
Cím: Budapest, 1118, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.
Telefonszám: +36 70 254 5482
E-mail cím: info@pszichologustanacsado.hu