A kiégés jelei figyelmeztetnek minket arra, hogy jobban oda kéne figyelnünk magunkra és több időt szánnunk a testi-lelki feltöltődésünkre.
A kiégés jelei és okai
- motivációvesztés, a motiváció csökkenése
- a kreativitás gyengülése
- lendületvesztés
- kedvetlenség
- fáradtság
Munkaöröm elvesztése
Ha úgy érezzűk, belafáradtunk a mindennapokba, és egyre kevésbé leljük örömünket a munkahelyünkön, ideje változtatnunk. Ilyenkor jót tehet, ha megpróbáljuk felfedezni az általunk végzett tevékenység új oldalait, és a munkánkban rejlő változatosságot. Új kapukat nyithatunk meg így, melytől visszatérhet a korábbi motivációnk.
Törekedjünk arra, hogy belefeledkezzünk a munkába, amit végzünk. Függetlenül attól, hogy fizikai vagy szellemi tevékenységet végzünk, megtapasztalhatjuk ezt a magával ragadó érzést, a flow élményt. Ha képesek vagyunk összpontosítani és az elvégzendő feladat nehézségi szintje is épp megfelelő számunkra, jó eséllyel átélhetjük a flow örömét.
Fáradtság
Szintén érdemes ügyelnünk arra, hogy amikor huzamosan érezzük a fáradtság jeleit, biztosítsunk lehetőséget magunknak a kikapcsolódásra.
A nyári szünidőben sokan küzdenek azzal a dilemmával, hogy szeretnének néhány hetet pihenni, de nem merik otthagyni a munkahelyüket, akár pár napra sem. Sokan éveken keresztül nem mennek szabadságra, és már szinte természetes számukra, hogy a nyaralás nem több, mint néhány hosszú hétvége.
Perfekcionizmus
Sokszor erőteljes szorongás vagy bizalmatlanság van annak a hátterében, ha valaki fél szabadságra menni. Valószínűleg nem bízik kellőképpen a helyettesítőiben, a kollégáiban, vagy tart a főnökétől. Esetleg félti a munkahelyét, attól tart, hogy a távollétében romolhat a megítélése, gyengülhetnek a karrier esélyei.
A perfekcionizmus szorongást okoz az elutazás előtt. A maximalista ember soha nem lehet biztos abban, hogy sikerült-e átadni minden félbemaradt munkát úgy, ahogy szerette volna, és a kollégái a kellő információ hiányában tudják-e majd kezelni a váratlan helyzeteket.
Mit tehetünk a kiégés ellen?
Érdemes félretenni tehát a munkahelyünk féltéséből, illetve a bizalmatlanságból származó aggodalmainkat, és időt szakítani a kikapcsolódásra. Legalább hat hetenként iktassunk be egy néhány napos kikapcsolódást, amikor feltöltődhetünk, és kizökkenhetünk a hétköznapok fárasztó egymásutánjából.
Ahhoz, hogy megőrizhessük a jó közérzetünket, fontos ügyelnünk arra, hogy megtartsuk a munka és magánélet megfelelő egyensúlyát. A szabadidőnkben rendszeresen relaxáljunk, sportoljunk és töltsünk minél több időt a természetben.
Pszichológiai tanácsadás
Ha Ön gyakran érzi magát fáradtnak vagy kimerültnek, és nem lát lehetőséget arra, hogy kellő időt szakítson a feltöltődésre, kérjen segítséget.
Forduljon hozzám bizalommal!
Kálmán Judit, pszichológus – Személyes és online pszichológiai tanácsadás – Kiégés megelőzése, kezelése
Cím: Budapest, XI. kerület, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.