Megelőzhető a kiégés, ha munkánk során folyamatosan ügyelünk arra, hogy ne feszítsük túl a húrt. Csak annyi terhet vállaljunk, amennyi az adott körülményeink között nem túlságosan megterhelő számunkra.

A kiégés megelőzése
A nyári szabadságunk kivétele előtt egyre inkább érzékeljük magunkon a fáradtság jeleit. Vajon sikerül-e kipihenni magunkat néhány nap, vagy néhány hét alatt?
A kiégés megelőzése folyamatos odafigyelést igényel. Néhány jótanács ahhoz, hogy év közben is megőrizhessük testi, lelki és szellemi frisseségünket, és nem utolsó sorban, a munkakedvünket:
Munkakör
A képességeinknek és az érdeklődésünknek megfelelő munkakört válasszunk. Ne hamarkodjuk el a döntést, és ne kössünk idő előtt kompromisszumot a jövendőbeli munkahelyünkkel kapcsolatban.
Ha úgy érezzük, nem a megfelelő helyen vagyunk, ne halogassuk a váltást, kezdjünk el tudatosan dolgozni azon, hogy a számunkra legmegfelelőbb munkakört megtalálhassuk.
Munkatempó, munkastílus
Megfelelő munkatempóban dolgozzunk, a kapkodás amellett, hogy irreális energiabefektetéssel jár, a minőség rovására is megy. A folyamatos sietség azt az érzést kelti bennünk, hogy lemaradásban vagy késésben vagyunk. Ha huzamosabb ideig áll fenn ez az állapot, az teljesítmény-szorongást és frusztrációt okoz, hosszú távon pedig kiégéshez vezet.
Munkakedv és motiváció
Dolgozzunk jó hangulatban, és törekedjünk arra, hogy kollégáinkkal kiegyensúlyozott legyen a kapcsolatunk. A megfelelő munkakedv és motiváció megőrzése rajtunk is múlik. Ne úgy tekintsünk a feladatainkra, mint valami kötelezően elvégzendő rosszra dologra, hisz az időnk jelentős részében a munkahelyünkön tartózkodunk.
Próbáljuk a saját stílusunkhoz formálni a munkakörünket, és megtalálni a teendőink közt azokat, melyeket szívesen végzünk.
Pihenés és relaxáció
Tartsunk óránként néhány perc szünetet a munkavégzésben. Ilyenkor sétáljunk egy kicsit, menjünk ki a mosdóba vagy igyunk egy pohár folyadékot. A pihenés és feltöltődés által folyamatosan energikusabbnak érezhetjük magunkat.
Alkalmazzunk megfelelő relaxációs technikákat. Az autogén tréning technika elsajátítása segít abban, hogy nap közben is felfrissülhessünk.
Munka és magánélet egyensúlya
Válasszuk ketté a magánéletünket és a munkát. Törekedjünk ennek a törékeny egyensúlynak a megtartására.
Ha home office-ban dolgozunk, teremtsük meg a munkavégzés kereteit, hogy ne folyhasson össze a feladataink elvégzésére és a kikapcsolódásra szánt időnk. A munka és a magánélet az otthoni munkavégzés mellett is tökéletesen megférnek egymás mellett, ha mindkettőnek megtaláljuk a maga terét és idejét.
Stresszkezelés
Ha úgy érezzük, hogy a fenti tanácsok többségének nem vagyunk képesek eleget tenni, illetve a ránk nehezedő stressz nyomása alól nem látjuk a kiutat, ne szégyelljünk segítséget kérni a megfelelő szakembertől. Egy pszichológus vagy coach hatékony támogatást nyújthat abban, hogy eljussunk a problémáink gyökeréig, és megfelelő megoldást találjunk.
Kálmán Judit, pszichológus -Személyes és online pszichológiai tanácsadás, coaching
Cím: Budapest, XI. kerület, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.

0 Comments
2 Pingbacks