A pszichoszomatikus betegségek hátterében lelki problémák állnak. A mindennapos stressz, illetve azok a negatív hatások, melyekkel a munkahelyünkön vagy a magánéletünkben nem tudunk megküzdeni, testi tünetek formájában is utat törnek a szervezetünkben. A lelki illetve szellemi egyensúlyunk fenntartása kulcs szerepet tölt be a testi egészségünk megőrzésében. 

Pszichoszomatikus betegségek

Pszichoszomatikus betegségek

– Mozgásszervi betegségek (csontok, izületek, izmok fájdalma)
– Idegrendszeri betegségek (fejfájás, migrén, idegbecsípődés, hátfájás, isiász)
– Légzőszervi megbetegedések (köhögés, torokfájás, hangszallagok, pajzsmirigy alul vagy túlműködés, tüdőgyulladás, asztma)
– Az immunrendszer megbetegedései (autoimmun betegségek, fertőzések, gyulladások, allergia, krónikus fáradtság)
– Szív és érrendszeri betegségek (szívritmuszavarok, mellkasi fájdalmak, vérnyomás problémák, keringés, érelmeszesedés, trombózis, stroke, agyvérzés, viszértágulat)
– Az emésztőrendszer megbetegedései (ételallergiák, elhízás, anorexia nervosa, bulimia, rossz emésztés, gyomorégés, émelygés, candida, vastagbél gyulladás, székrekedés, hasmenés, máj és epehólyag gyulladás, cukorbetegség)
– A vizelet elválasztó rendszer zavarai (vizelettartás zavarai, hugyhólyagfertőzés)
– A nemiség és a szaporító szervrendszer zavarai (mell, hüvely, méh betegségei, menstruációs problémák)
– Bőrbetegségek (kiütések, viszketés, ekcéma, szemölcs)
– Látó és halló szervi betegségek (szem és fül betegségek, egyensúlyvesztés)
– Mentális zavarok (idegesség, szorongás, depresszió, pánikroham, álmatlanság, függőségek)

A pszichoszomatikus betegségek okai:

A testi betegségeink tünetei soha sem elszigetelt jelenségek. Segítenek nekünk, utat mutatnak abban, hogy megtaláljuk azokat a lelki és érzelmi okokat, amelyek hozzájárulhattak ahhoz, hogy megbetegedtünk. Ha meg szeretnénk gyógyulni, az orvosi segítség mellett szánjunk időt arra is, hogy szembenézzünk a lelki problémáinkkal.

A pszichés eredetű gyökér okok felkutatásában érdemes pszichológus segítségét kérni. Egy megfelelő szakember objektív tanácsaival sokat segíthet abban, hogy elinduljunk az önismereti útunkon, melynek pozitív hatásait hamarosan a közérzetünk javulásában is érezhetünk.

Autogén tréning:

Az autogén tréning elsajátításával egy olyan relaxációs technika, mely segít megküzdenünk a mindennapos stressz hatásaival, illetve fenntartani a lelki harmóniánkat.

A módszer a fókuszáláson alapszik. Miközben a testünk ellazítására figyelünk, megszabadulhatunk a megterhelő napi stresszhatásoktól és leküzdhetjük a negatív gondolatainkat. A relaxációt követően sokkal frissebbnek, kipihentebbnek érezhetjük magunkat.

Kálmán Judit, tanácsadó pszichológus – Online és személyes pszichológiai tanácsadás és coaching

Cím: Budapest, XI. kerület, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.

Kálmán Judit, pszichológus