A lehetséges függőségek széles spektrumán belül több olyan is felfedezhető, melyeket nem tekintünk az egészségünkre kifejezetten károsnak, ezért nem is teszünk ellene semmit. Az ilyen  mindennapi függőségeink lehetnek akár bizonyos ételek vagy italok fogyasztása vagy tevékenységek gyakorlása.

Függőségek

Mi a függőség?

Különbséget kell tennünk a függőségek fajtái közt, aszerint, hogy gyakorlásuk káros-e az egészségünkre illetve milyen módon hátráltat minket az életvezetésünkben. 

Függőségről akkor beszélünk, ha valamely tevékenységet azért folytatunk rendszeresen, mert ha nem tesszük, az hiányállapotot, kellemetlen érzést okoz számunkra. Ugyanez vonatkozhat bizonyos ételek, italok vagy szerek fogyasztására.

Bárki válhat függővé, életkortól vagy társadalmi státusztól függetlenül, hiszen a függőség kiváltója az örömérzet, melyet ha átélünk, szeretnénk újból részesülni belőle. Ilyenkor boldogság hormonok szabadulnak fel az agyunkban, ezeknek köszönhető az általunk átélt pozitív érzés. Azok az emberek, akiknek a szervezetében ezen hormonok valamelyikéből hiányállapot van, fogékonyabbak a függőségekre.

A függőség kialakulása

Számos dolog okozhat függőséget, a leggyakoribb ezek közül:

  • Édességek, csokoládé (cukor függőség)
  • Chips (zsírban vagy szénhidrátban gazdag ételek) 
  • Kávé fogyasztása (koffein függőség)
  • Alkohol 
  • Dohányzás (nikotin függőség)
  • Kábítószer, tudatmódosító szerek, gyógyszerek

Függőséget okozó tevékenységek:

  • Szerencsejáték
  • Internet, számítógépes játékok,
  • Sorozatok
  • Vásárlás
  • Munka
  • Sportolás

Mikor beszélhetünk függőségről?

A függőségek nem egyik pillanatról a másikra alakulnak ki, és nem mindenki esetében egyformán gyorsan vagy lassan. A rendszeresség meghatározó tényező a lelki vagy fizikai kötődés kialakulásában. Ha az adott tevékenységet mindig azonos időben, vagy megszokott társaságban folytatjuk, a megszokás is gyorsítja, támogatja a folyamat előrehaladását. 

Hasonlóan függőség kialakulására hajlamosít, ha az adott szert vagy tevékenységet valamilyen probléma megoldására vagy a rossz hangulat, szorongás elől való menekülésre használjuk. 

Intő jel lehet, ha a függőség tárgyáról való lemondás nehézséget okoz, dühöt vagy szorongást vált ki. Ha elvonási tünetek jelentkeznek, feltételezhető, hogy a folyamat már előrehaladott stádiumban van. Számítógépes játékok esetén például jól megfigyelhető ez, ha a függő gyermek a szülő kérésére sem akarja abbahagyni a játékot, indulatosan tiltakozik, sír vagy tombol.

A leszokás folyamata

Szembenézés a problémával:

Az első lépést minden esetben a problémával való szembenézés jelenti. A tagadás és a szőnyeg alá söprés helyett, ha valaki önmaga számára képes beismerni a függőségét, máris megtette az első lépést a leszokás felé vezető úton.

Az elhatározás meghozása

A problémával való szembenézés, bár jelentős lépés, de még korántsem jelent megoldást. Szükség van az elhatározásra, mely belülről kell fakadjon, és megfelelően erős eltökéltséggel kell párosuljon. Nem elegendő, ha valaki mások kedvéért, vagy csak átmenetileg szeretne lemondani a szenvedélye tárgyáról, mert ebben az esetben az elhatározás tiszavirág életű lesz. 

A megfelelő leszokási módszer alkalmazása

A függőség típusától függően számtalan módszer áll rendelkezésre a leszokás megkönnyítésére és támogatására. Az, hogy kinek melyik tanács vagy technika válik be, egyénileg különbőző lehet. A megfelelő önismeret illetve az adott területen kompetens szakember, pszichológus támogatása sokat segíthet a választásban és felgyorsíthatja illetve eredményesebbé teheti a leszokás folyamatát. Mindemellett foglalkozni kell azzal is, hogy milyen hiányt pótolt az adott szenvedély, és ennek megfelelő hatású örömforrással helyettesíteni a függőséget. 

Kálmán Judit, pszichológus – Pszichológiai tanácsadás a XI. kerületben

Cím: Budapest, 1118, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.

Telefonszám: +36 70 254 5482

E-mail cím: info@pszichologustanacsado.hu