A figyelemzavar nem múlik el, mire a gyermek kamasz korba ér, sőt, sok esetben ilyenkor válik  igazán észrevehetővé a probléma. A serdülő kor kihívásaival való megküzdés egyébként is megviseli a gyermekeket és családjukat, a figyelemzavar pedig az ilyenkor jellemző problémákra erősít rá.

Figyelemzavar

A legtöbb serdülő gyakori hangulatváltozással küzd, nehezen talája a helyét a családjában. Fontosabb lesz számára a barátai véleménye, mint a szülőké, ami táptalaja a folyamatos konfliktusoknak. A kamasz gyermek úgy érzi, nem érti meg környezete, ezért inkább magába zárkózik, egyre kevesebbet kommunikál családjával. 

A figyelemzavaros serdülő ugyanígy átéli mindezeket, csak sokkal szélsőségesebben.

A figyelemzavar jellemzői serdülő korban

A társainál érzekenyebb serdülő nagyon sérülekeny, és az életkorára jellemző hangulati ingadozásokat sokkal intenzívebben éli meg kortársainál. A korábbi hiperaktivitás többnyire eltűnik, és helyét a “kamaszkori lustaság” veszi át. Társaihoz hasonlóan ő is fáradékony lesz, és míg kisgyerekként reggelente a családjánál hamarabb ébredt, mostanra neki is jól esik tovább maradni az ágyban.

Bár kívülről azt látjuk, hogy kevésbé aktív és mozgékony, belső nyugtalansága megmarad. Elégedetlen magával, úgy érzi, nem sikerül olyanná válnia, amilyen lenni szeretne.

Az a figyelemzavaros serdülő, aki korábban nem volt hiperaktív, most még kevésbé képes rászánni magát arra, hogy valamilyen tevékenységnek nekikezdjen, a feladatok halogatásával pedig tovább mélyíti belső konfliktusait.

Iskolai élet

A figyelemzavarral küzdő serdülő iskolai élete nehezített. Elviselhetetlennek érzi, ha magára marad, vagy ha az osztálytársai a különcsége miatt kritizálják. 

Továbbra is gondot okoz számára a tanórák követése, és a megfelelő hangnem megtalálása a tanárokkal. A sikertelenséget és a tanulmányi kudarcokat nehezen viseli. A bántás és a megfelelés kényszere elől gyakran betegségekbe menekül, és akaratán kívül különböző pszichoszomatikus tüneteket produkál, hogy távolmaradhasson az iskolától.

Mit tehet a szülő?

A legfontosabb, amit a szülő tehet, hogy megértéssel és elfogadással viszonyul kamasz gyermekéhez, és igyekszik fenntartani a kölcsönös kommunikációt vele. Nem törődik bele, hogy serdülő korú gyermeke telejesen eltávolodik tőle, keresi az alkalmat és a lehetőséget a tartalmas családi együttlétekre.

Ha kamasz gyermeke figyelemzavarral küzd, és emiatt tanulmányi eredményei is gyengébbek, sokat segíthetnek a szülők azzal, ha támogatják gyermeküket a kudarcok feldolgozásában, és szidalmazás helyett az alulteljesítés okait keresik. 

A figyelemzavar csökkentése

A problémák hátterének feltárásában, illetve a megfelelő megoldási stratégiák kidolgozásában sokat segíthet a kamasz fiatalnak és családjának, ha még időben pszichológushoz forul. A figyelemzavaros serdülők érzékenységükkel és befolyásolhatóságukkal külőnösen veszélyeztetett helyzetben vannak. Megfelelő szabadidős tevékenységek megtalálásával, és tanulástechnikai módszerek illetve feszültségcsökkentő technikák elsajátításával jelentősen csökkenthető a rájuk nehezedő nyomás.

Kálmán Judit, pszichológus magánrendelése, kamasz tanácsadás – Személyes és online pszichológiai tanácsadás

Cím: Budapest, XI. kerület, Gazdagrét, Frankhegy utca 9.